A kép nagyobb méretű.
(Jobb klikk és kép mentése, vagy megnyitás új tab-on)
- alvás: az emberek minden 24 órás ciklusnak kb. a 2/3-át ébren, aktívan töltik. A húsevők naponta jellemzően 18-20 órát vagy akár többet is alszanak, pihennek.
- mikrobákkal szembeni ellenálló képesség: a legtöbb húsevő képes megemészteni azokat a mikrobákat, amik az embernek a halálát okoznák, pl. azt, amelyik a botulizmust okozza.
- bélflóra: az ember beleiben a húsevőkétől eltérő baktériumkolóniák (baktériumflóra) találhatók. Az egyetlen hasonlóság, hogy mindkettőben van laktobacilus és E. coli baktérium, de más-más arányban.
- emésztő enzimek: az ember emésztő enzimjei gyümölcsök könnyű megemésztésére szolgálnak. A testünk ptialint - más néven nyálamilázt - termel, ami megkezdi a gyümölcsök emésztését a szájban. A húsevők nem termelnek ptialint, és teljesen eltérő az emésztő enzimeik aránya.
- a gyomorsav pH értéke: az emberi gyomor által előállított sósav pH értéke általában 3-4 vagy magasabb, de lehet 2 is (0 = legsavasabb, 7 = semleges, 14 = leglúgosabb). A macskák és egyéb húsevők gyomorsava valamivel 1 fölötti és általában 2-3 közötti. Mivel a pH skála logaritmikus, ez azt jelenti, hogy egy húsevő gyomorsava legalább 10-szer erősebb, mint az emberé, de lehet akár 100-szor vagy 1000-szer erősebb is.
Más megközelítésből, a gyenge jelző nem a pH-ra utal, hanem arra, hogy a sav-bázis disszociációja nem teljes. Erős savnál a molszámmmal egyenlő, gyengénél van egy disszociációs állandó. 1-nél kisebb szám, de nem 0 - fogak: a húsevők őrlőfogai hegyesek és élesek. Az emberé elsősorban lapos, hogy össze tudjuk törni az ételt. Az ember szemfoga egyáltalán nem hasonlít az agyarra. És nincs is velük tele a szánk, mint a húsevőknek.
- zsírtolerancia: szervezetünk csak kis mennyiségű zsírt tud megfelelően kezelni. A húsevők viszont szépen gyarapodnak a magas zsírtartalmú étrendtől.
- fogképlet: emlőstannal foglalkozó szakemberek az ún. fogképletet használják arra, hogy leírják a fogak elhelyezkedését az emlősök szájának mind a négy kvadránsában. Ebben megadják a metszőfogak, a szemfogak és az őrlőfogak számát. Középről kifelé haladva az ember és a legtöbb emberszabású fogképlete a következő: 2/1/5. A húsevők fogképlete pedig 3/1/5-8.
- a nyál és a vizelet pH értéke: valamennyi növényevő (ideértve az egészségesen, kiegyensúlyozottan táplálkozó embereket is) nyála és vizelete többnyire lúgos. A húsevők esetében azonban a nyál és a vizelet savas.
az étrend pH értéke: a húsevőknek kimondottan jót tesznek a savképző ételek, amik viszont károsak, sőt akár halálosak is lehetnek az emberre nézve, hiszen számtalan kóros állapot kiváltó okai lehetnek. Az ember inkább a lúgképző ételeket preferálja. - urikáz: az igazi húsevők szervezete kiválaszt egy urikáz nevű enzimet, ami lebontja a nyers húsban lévő húgysavat. Az emberi szervezet azonban nem választ ki ilyen enzimet, így ezt az erős savat lúgos ásványi anyagokkal, elsősorban kalciummal kell semlegesítenie. Az ennek eredményeként keletkező kalcium-urát a húsevéssel járó olyan betegségek kiváltó oka vagy súlyosbítója lehet, mint a köszvény, az ízületi gyulladás, a reuma és a nyáktömlőgyulladás.
- cukor-anyagcsere: a gyümölcsökben található glükóz és fruktóz sejtjeink "üzemanyaga" és nem terhelik meg a hasnyálmirigyet (kivéve, ha étrendünk zsírtartama magas). A húsevők szervezete nem tudja jól kezelni a cukrot. Ha étrendjükben túlsúlyba kerül a gyümölcs, hajlamosak a cukorbetegségre.
- a máj mérete: a húsevők mája a testméretekhez viszonyítva arányosan nagyobb, mint az emberé
- tisztaság: az ételtisztaságot illetően az ember a legkényesebb élőlény. A húsevők a legkevésbé finnyásak, az étellel együtt megeszik a koszt, a bogarakat, a szerves hulladékot és egyéb dolgokat is.
- étel mérete: a gyümölcs megfelel az ember táplálékkal szembeni igényeinek. Elfér a kezünkben. Néhány gyümölcs elegendő egy adag étel elkészítéséhez, így nincs pazarlás. A húsevők általában megeszik az egész állatot akkor, amikor elejtik.