A falafelt általában hummusszal és zöldségekkel szolgálják fel pitában, de gyakran készítenek belőle szendvicseket is, illetve más köret mellé is fogyasztják. Tabbouleh salátával egyenesen mennyei.
Hozzávalók
(4-6 főre)
- 50 dkg száraz csicseriborsó
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 5 gerezd fokhagyma
- 20 g friss petrezselyemzöld
- 20 g friss korianderzöld
- 1 csapott teáskanál őrölt zöld kardamom
- 2 csapott evőkanál római kömény - őrölt
- 2 tk só
- 1 tk sütőpor
- 3 ek liszt
- 6 ek víz
Egy éjszakára (minimum 12 órára) beáztatjuk a száraz csicseriborsót. Másnap lecsepegtetjük, egy tálba öntjük, de nem főzzük meg! Apróra vágjuk a hagymát, a fokhagymát, a friss petrezselyemzöldet, a koriandert és fűszerekkel együtt a csicseriborsóhoz adjuk. Alaposan összekeverjük, majd több részletben egy késes aprítóban darabosra aprítjuk. Fontos, hogy elég finomra daráljuk, megfelelően erős aprítót használjunk, különben a golyók szét fognak esni, nem áll majd össze a massza. A legmagasabb fordulaton kb. 5-10 perc alatt az egészet jó alaposan összedaráljuk, míg finom szemcsés massza lesz belőle. Ezután egy tálba borítjuk és hozzáadjuk a sütőport a lisztet és a vizet. Kézzel átgyúrjuk, majd 24 órára egy légmentesen záródó tárolódobozban hűtőbe tesszük pihenni. (Tartsuk be az érlelési időt, mert különben nem fognak összetapadni a gombócaink!) Másnap a masszából vizes kézzel formázott golyókat legfeljebb 180 C-os olajban sütjük ki, de előtte alaposan összenyomkodjuk őket hogy ne essenek szét. Egyszerre csak 5- 6 darabot süssünk, hogy ne hűtsük le túlságosan az olajat. Az aranybarnára sült falafeleket itatóspapírra szedjük, majd kisütjük a többit is.
Tipp: Mivel az áztatás, és az érlelési idő miatt 2 nappal előre kell tervezni, érdemes mindig nagyobb adagot csinálni, és az egyszer már kisült gombócokból lefagyasztani. Így legközelebb elég lesz csak kikapni a mélyhűtőből és picit átsütni a falafelt, ha hirtelen megkívánnánk.